DRAAG BIJ aan de realisatie van een documentaire om een intergenerationeel oorlogstrauma bespreekbaar te maken, DONEER NU! Wat houdt het project in? In deze 50 minuten durende documentaire wordt aandacht gevraagd voor het onderbelichte thema ‘intergenerationeel oorlogstrauma’, waar veel families over de hele wereld mee worstelen of onbewust met zich meedragen. Daarnaast wordt een ode gebracht aan de slachtoffers van het vergeten drama van de Birma spoorlijn,
DRAAG BIJ aan de realisatie van een documentaire om een intergenerationeel oorlogstrauma bespreekbaar te maken, DONEER NU!
Wat houdt het project in?
In deze 50 minuten durende documentaire wordt aandacht gevraagd voor het onderbelichte thema ‘intergenerationeel oorlogstrauma’, waar veel families over de hele wereld mee worstelen of onbewust met zich meedragen. Daarnaast wordt een ode gebracht aan de slachtoffers van het vergeten drama van de Birma spoorlijn, mensen die ooit in vrijheid leefden.
De documentaire gaat over het leven van mijn oudoom Bram Olckers, die in de Tweede Wereld oorlog overleed aan de Birma spoorweg in Thailand. Over dit verlies werd binnen mijn familie gezwegen. Doordat verdriet blijkbaar overgedragen kan worden aan opvolgende generaties, is dat onbewust bij mij terecht gekomen.
Het verhaal wordt belicht vanuit een eigentijdse invalshoek, ik kruip in de huid van Bram en volg zijn spoor terug van Amsterdam, naar Java en Thailand, waar hij uiteindelijk door ziekte en uitputting overlijdt. Door een Indische Kris en ring van Bram terug te brengen naar zijn graf, waar nog nooit een familielid geweest is, wordt het oorlogstrauma drie generaties en 80 jaar later symbolisch geheeld.
In 2022 is het 80 jaar geleden dat Nederlands-Indië capituleerde voor de Japanse bezetters. In 1943 werden ca. 18.000 Nederlandse krijgsgevangenen ingezet voor de aanleg van een 400 km. lange spoorlijn door het oerwoud van Birma en Thailand. Ongeveer 3.000 daarvan stierven onder erbarmelijke omstandigheden van de 100.000 slachtoffers die er omkwamen.
Wie is Paul Kotvis?
Lange tijd werkte ik voor veeleisende werkgevers, maar sinds vorig jaar volg ik mijn dromen en leidt een leven gebaseerd op inspiratie.
In de afgelopen periode heb ik me verbaasd over gebeurtenissen in relatie tot mijn oudoom Bram Olckers. Na verloop van tijd werd steeds duidelijker om hier iets mee te gaan doen en na onderzoek over zijn leven ontstond een biografie. Dit verhaal raakt een universeel thema; een oorlogstrauma dat onbewust overgedragen wordt aan volgende generaties, maar in veel gevallen onbesproken blijft.
Waarom is een crowdfund actie nodig?
De productiekosten van de documentaire bedragen € 24.000, de helft daarvan wil ik inzamelen met behulp van een crowdfundactie. De documentaire zal na realisatie aangeboden worden aan nationale- en regionale omroepen en internationale filmfestivals.
Het project wordt gesteund door Stichting Herdenking Birma-Siam Spoorlijn, Human Rights in the Picture, het Indisch Herinneringscentrum en Nationale Herdenking 15 augustus 1945.



Nieuwste donaties

Mark Wouters
14-02-2022 11:25Mijn opa is omgekomen in Birma. De historie van Nederlands-Indie en het drama van de oorlog lijkt vergeten of verdraaid te worden, Succes!

Gertine Hofstede
13-02-2022 02:07Ik wil Paul graag steunen met dit project.

Humphrey Malasch & Ivonne Verbakel
8-02-2022 17:26Mijn opa Frederik Johannes Gustaaf Malasch heeft ook aan deze spoorlijn gewerkt en is daar gestorven.